Koniec mája pod Ľubovnianskym hradom už tradične patrí po zuby ozbrojeným mužom a ich snahe priblížiť divákom, ako prebiehali boje v dobách dávno minulých.

Vojsko Mateja Korvína opäť raz muselo umravniť rabujúcich a okolité dediny plieniacich bratríkov. Povolávací rozkaz sme dostali aj my, košickí mešťania, a tak sme zapriahli kone a vydali sa na dlhú cestu na sever Spiša. Korvínovské vojsko si rozložilo svoj tábor na lúke neďaleko od hradu. Sebavedomí bratríci vypochodovali spoza svojho opevnenia a napadli korvínovcov na otvorenom poli. Bahnitý terén po vytrvalých dažďoch sľuboval namáhavú a urputnú bitku o každý meter bojiska.

Klzký podklad a vytrvalý dážď neraz spôsobili ťažkosti jednej či druhej strane. Prevahu však nakoniec získalo početnejšie a lepšie vycvičené Korvínove vojsko a obsadilo tábor bratríkov. Večer sa už niesol v duchu neviazanej zábavy, dobrého jedla, pitia  a krátkych scénok, ktoré si jednotlivé šermiarske skupiny pripravili na pobavenie obecenstva. Veľký aplauz zožali aj naši „pouliční“ herci z Prediletti di Cassa  so scénkou Zlatá rybka. Mešťania z Košíc si opäť raz vyskúšali a užili dobový život a nasledujúci deň odtiahli spať do rodného mesta.

Foto: Roman Veselý, Barbora Šutáková, Barbora Šullová

5 komentárov ku “Stredoveká bitka v Starej Ľubovni”

 1. Marián lukostrelec

  Koľko pavéz bolo vašich? (mne stále nejde do hlavy prečo mali korvínovci viac pavéz ako husiti keď to hlavne oni použivali)

 2. Milan Madlenák

  Pouzili sme 8 pavez z nasich 12, zvysok zase raz nebolo komu pozicat. V kazdom pripade, v tejto bitke uz husiti nefigurovali /rovnako ako na nasom uzemi u pesich nefigurovali lukostrelci, ale strelci z palnych zbrani a kusi/ , co viem, bolo to korvinovci vs. bratrici. Korvinovska taktika pesich jednotiek stala prave na pavezach, nie je to nic nezvycajne. A okrem toho, nevidim dovod poziciavat pavezy druhej strane ludom bez nasho priameho dozoru. Pokial chcu mat pavez vyssi stav, nech si zabezpecia vlastne, vsakano….

 3. Milan Madlenák

  Tak oprava, nasich bolo nasadenych menej…

 4. Marián lukostrelec

  Ja sa len pýtam. A ďakujem za odpoveď :) (rad sa informujem kedykolvek mám moznost lebo zistujem ze cim viac sa pytam tym menej viem :D kazdy vzdy tvrdi ine a ja potom mam chaos a neviem co a ako hlavne ohladom kostymov…tesim sa ked si najdem viac casu a prelustrujem aj vasu stranku a dozviem sa zasa nieco)

 5. Milan Madlenák

  Hoci si to mnoho ludi nemysli, my sa zase radi podelime o vedomosti, pokial je o to zaujem… Ked pomoct nevieme, aspon nasmerujeme tam, kde poradia…

Komentovať