Postavičky a strašidlá z košických legiend mohli cez víkend vidieť obyvatelia Košíc. Akcia potulky Košicami sa síce koná už niekoľko rokov každý prvý víkend v mesiaci, ale strašidlá a legendy prilákali aj uplynulý víkend do centra Košíc mnoho záujemcov. „Návštevnosť ma naozaj prekvapila. Taký záujem som nečakal,“ povedal sprievodca potulkami Milan Kolcun

Vo svetle večerných ulíc ožili vďaka skupine historického šermu Via Cassa strašidlá a postavičky z legiend starých Košíc. Napríklad o staviteľovi Dómu sv. Alžbety Stephanusovi Lapicidovi, ktorý v Košiciach pôsobil koncom 15. storočia. Legenda hovorí, že staviteľ zamuroval do múru klenby dutý kameň. Ak ho niekto vytiahne, celý dóm sa vraj zrúti. Viacero strašidelných legiend sa viaže k priestoru pri Urbanovej veži a Dómu sv. Alžbety, kde bol v stredoveku cintorín a údajne je tam až osem vrstiev ľudských kostí. Kolcun rád spomína aj legendu o istom košickom žobrákovi, ktorý si nakoniec vyžobral toľko peňazí, že si za ne priamo na Hlavnej postavil honosný dom.

V Košiciach kolujú aj strašidelné legendy novšieho dáta. Pred vyše sto rokmi sa dcéra mlynára pri Mlynskom náhone nešťastne zaľúbila. Sklamaná z lásky nakoniec skočila do vody a utopila sa. Iná verzia tejto legendy hovorí o tom, že si ju za manželku zobral vodník. Vyobrazenie nešťastnej devy je na jednom z domov na Štefánikovej ulici.

V dome na rohu Hlavnej a Štefánikovej ulici strašilo aj pred niekoľkými rokmi. „Boli tu ubytovaní umelci, ktorí pôsobia v košickom Štátnom divadle. Dve baletky, ktoré tu bývali, raz dostali ako darček bábiku. Odvtedy sa diali čudné veci,“ začal rozprávanie ďalšieho príbehu Kolcun. V dome bolo počuť kroky, zjavovali sa čudné tiene. Všetko mala údajne na svedomí už spomínaná bábika.

Najbližšie Potulky zavedú počas prvého septembrového víkendu záujemcov do Štátneho divadla Košice, kde sa dostanú aj do priestorov, kam nemá bežný smrteľník prístup.

Zdroj: http://spravy.pravda.sk…

Boris Macko, Pravda

Komentovať