Rodošto opäť ožilo duchom histórie. Deti i rodičia mohli na ďalšej akcii zo seriálu Košického historického leta navštíviť historický vojenský stan, obzrieť si staré zbrane či vyskúšať rôzne dobové hry.

Odvážlivci, ktorí prešli celou namáhavou Rytierovou cestou, kde strieľali z luku alebo kuše, hádzali ťažkými sekerami, ale aj ladne chytali venčeky, boli nakoniec pasovaní za rytierov a dvorné dámy, pričom boli naverbovaní ako regrúti Bethlenovej gardy jej samotným veliteľom, ktorým nebol nik iný ako preslávený Juraj II. Rákoci!

Po slávnostnej prísahe mladých odvedencov sa na javisku objavili ďalší dvaja ozbrojenci, avšak tentoraz nie s úmyslom verbovať. Jeden bol zbojníkom, ten druhý vojakom, ktorý sa ho pokúsil zlapať. A ako to dopadlo? Kto videl, vie. A kto nevidel…. No, tak ten uvidí nabudúce. Veční mládenci pódium po scénke Lapali zbojníka opustili, no po nich nám pred divákmi vyrástli Kvietky. Dve krásne devy zaujali nielen publikum, ale aj jedného mladíka. Ak si však chcel získať ich priazeň, nestačili mu lichotivé rečičky a gestá, musel sa popasovať aj s ich otcom a manželom. Ako a či sa mu to vôbec podarilo, to sa tiež určite ešte niekedy dozviete… :)

Krátka prestávka na prípravu scény alebo odbehnutie po občerstvenie, zopár slov moderátora Peťa Gaža ml. a na doskách, ktoré znamenajú svet, už sa začal odohrávať romantický príbeh o rytierovi. O rytierovi bez cti. Mladý šľachtic Olgerd si získa srdce krásnej a naivnej Niny, avšak len preto, aby si jej nasledovným únosom získal bohatstvo jej brata. V temných lesoch na starej zrúcanine velí zbojníckej skupine kozákov. Spolu s nimi je tam aj jediná žena, Magdaléna, ktorú Olgerd kedysi zachránil od šibenice. Príchod Niny sa jej nepáči a svojou žiarlivosťou vyvolá vzburu, pri ktorej nakoniec príde o život. Nešťastné náhody, keď osud zakopáva o spleť lásky, nenávisti a intríg, nakoniec vyvrcholia do zaujímavého a nečakaného konca. Tento príbeh je naozaj plný rozličných charakterov a situácií, ktoré vám v mnohom pripomenú aj dnešnú dobu a možno zmenia aj váš pohľad na historických hrdinov… Určite sa ho platí vidieť ešte raz a znovu sa zamyslieť.

Počas príbehu lásky sa začínalo pomaly stmievať, no nie na pódiu – to zachvátilo svetlo z plameňov, navyše kráčanie po skle či sedenie na klincoch a ohromná ohňová šou iste rozohriala každého. A koho náhodou nie, toho na pódiu zahriali ladné pohyby pôvabnej orientálnej tanečnice Zahrah.

Boli ste? A páčilo sa? Alebo ste neboli a tieto riadky vás oslovili? Nebojte sa, niekedy sa určite stretneme, hádam už na najbližšom podujatí Košického historického leta. Veď už sa na vás tešíme…

Lucia Kernová

Komentovať