16. júna mali diváci na Aničke počas druhého podujatia Košického historického leta možnosť nazrieť do života Otta von Schwarzwald a jeho sestry Niny. Zomreli im rodičia, a tak žijú sami dvaja na veľkom panstve, kde brat sa snaží zveľadiť majetok a Nina si užíva život na rôznych zábavách, na ktorých si samozrejme hľadá vhodného manžela, ako to už v 17. storočí bývalo dobrým zvykom.

Zoznámila sa s pohľadným mládencom, kozáckym atamanom Olgerdom Vladislavom zo Záporožia a rozhodla sa, že ho predstaví svojmu bratovi. Brat samozrejme nemá čas na takéto „hlúposti“, ale po menšom presviedčaní privolí. Dokonca i na to, aby sa zaľúbenci sami prešli po lesoch patriacich k panstvu.

V lese sa Olgerd rozhodne, že Ninu zoznámi so svojimi priateľmi. Nine by to možno nevadilo, keby jeho priateľmi bol niekto iný, než lúpežníci. Ďalším nepríjemným prekvapením pre ňu bol jej únos. Odviedli ju do svojho úkrytu a rozhodli sa, že si od jej brata budú pýtať výkupné. To samozrejme ešte netušili, čo sa na nich chystá. Otto von Schwarzwald (tiež zvaný Otto Krutý) na žiadosť o výkupné zaslal negatívnu odpoveď, čo Nina predpokladala, a tak chcela zachrániť svojho milého tým, že povie svojmu bratovi, že sa o ňu staral dobre a bránil ju pred chlapmi z jeho bandy. Olgerd ju teda pustil, lenže časť rozhovoru si vypočula jeho milenka Magdaléna, ktorá prezradila chlapom, že Líška (tak znelo Olgerdove zbojnícke meno) sa do slečinky zamiloval, a preto ju pustil. Keď si však chcela „vychutnať“ výraz Líškovej tváre v momente, keď mu oznámi, že chlapi sa ho chystajú zabiť, zistila, že všetko je úplne inak a Líška pustil Ninu len preto, aby ich jej brat nechal na pokoji. Vtedy si Magdaléna uvedomila, čo spôsobila a pokúsila sa Líškovi zachrániť život výmenou za svoj. Bohužiaľ, nepomohlo to, chlapi ho Olgerda „dostali z hry“, ale svoju pomstu vykonať nestihli, pretože ich brloh práve vtedy napadol Otto so svojimi jednotkami, pričom jeden z vojakov Líšku zabil. Bol to krutý osud pre sympatického zbojníka. Otto sa však zachoval ako veľkorysý muž a vyhlásil po krajine, že Olgerd Vladislav zo Záporožia bol rytier so cťou. A vojaka, ktorý ho narazil na halapartňu nechal obesiť…

Toto vystúpenie potešilo veľký počet ľudí, čo bolo spôsobené asi aj tým, že to bola jedna z mála akcií (ak nie prvá za posledné dva roky), na ktorej nám nepršalo…:o) Dúfame, že nám počasie vydrží aj na ďalších akciách a že ešte viac divákov prilákame už 21. júla opäť na našej novej stálej scéne na Aničke, kde sa divákom predstavíme s programom nazvaným Mušketiersky tábor.

Janka Štaurovská

Komentovať