Zdravím všetkých fanúšikov husitov, križiakov, rytierov a zvlášť bratríkov. Šiesteho dňa mesiaca mája roku pána 2006 zavítal do Košíc kapitán bratríckych vojsk Jan Jiskra z Brandýsa.

Na pár hodín sa usadil v Katovej bašte (Rodošto), aby ukázal svoju radosť zo stretnutia s Košičanmi. Usadil sa aj so svojou suitou na čestné miesto a otvoril program pripravený na jeho počesť. Nesmieme zabudnúť na starostu Grommera, ktorý ho prišiel privítať už vopred, vzdať mu hold a ponúknuť služby mesta.

Prvou atrakciou bol boj o životy vojakov zajatých v rôznych stretoch s nepriateľmi. Po nich sa spustila pravá zábava. Tancovalo sa a veselilo, pila sa medovina a pivo. Radosť sa pokúsil pokaziť zajatý vojak, ktorý sa vyšmykol zábavou zaujatým strážam a ohrozil samotného Jiskru. Pobočníci kapitána však ubránili. Potom už prišiel fakír a brušná tanečnica a ukázali svoje umenie. No a na záver bol pravý nefalšovaný rytiersky turnaj. Bojovalo sa naozaj srdnato, ale spravodlivo. Priznám sa, že ani neviem, ako dlho to všetko trvalo, lebo som bol unesený atmosférou v aréne…

Avšak všetko to raz muselo skončiť. Škoda, pretože atmosféra bola naozaj perfektná. Preto ostáva už len poďakovať všetkým, ktorí sa o spomínanú historickú atmosféru pričinili: Berezun z Brezna, Cech Terra de Selinan zo Žiliny, Bludní z Beckova, Rád sv. Michala zo St. Ľubovne, Sigismund z Košíc, fakír Al-Rashíd a brušná tanečnica Zahrah, No a samozrejme aj členovia Spoločnosti Via Cassa.

Jeden komentár ku “Príchod Jána Jiskru do Košíc”

  1. NN

    Jiskra nikdy nevelil bratríkom

Komentovať