Poslednýkrát tohto roku mali Košičania možnosť vidieť spoločnosť Via Cassa túto sobotu v Rodošte. Tam sa predstavením nazvaným Ohňom a mečom – šermiari deťom rozlúčili so sezónou. Ako názov napovedá, predstavenie bolo určené najmä deťom – a mnohé z nich naňho naozaj tak skoro nezabudnú.

„Pre deti sme ako vždy pripravili množstvo atrakcií – mohli strieľať z kuše či luku, hádzať sekerami či naozaj medzi sebou po rytiersky zápasiť, “ povedal Milan Madlenák z Via Cassa.

„Samozrejme, pre všetkých návštevníkov sme pripravili nové scénky, najmä jednu hromadnú a aj dosť hlučnú. Ten najväčší zážitok ich však čaká až okolo pol ôsmej, po zotmení,“ usmial sa tajomne.

Asi dvesto návštevníkov, z toho dobrá tretina detí, vydržalo takmer dve hodiny napriek čoraz väčšej zime sústredene pozerať na pódium, kde sa striedali šermiari i šermiarky a vo veršoch hrali scénky – zo strážnice, z trhu či z úzkej uličky. Hromadná scéna kompánie mušketierov a delostreleckej batérie Bethlen Garde, ktorá sa začala sériou výstrelov a obrovskou šupou z dela, síce na chvíľu vystrašila tých najmenších, ale slzičky rýchlo vyschli pri nasledujúcich šermiarskych vystúpeniach – vojak proti delostrelcovi, veliteľ proti veliteľovi, vlajkonosičky proti sebe. „Veď sme chlapi,“ dodávali si odvahy počas najprudšej paľby dvaja asi sedemroční kamaráti, a len ich tak dvíhalo z lavice od vzrušenia.

To najväčšie prekvapenie však prišlo až potom. Medzitým sa zotmelo, na pódium vyšli traja nenápadní chlapíci s bubnami a spustili orientálne rytmy – po nich vzápätí nastúpili fakíri, Al Rashíd so svojimi učňami. Doslova gejzíry ohňa hodnú chvíľu ožarovali užasnuté publikum, keď tmu začali v neuveriteľných kruhoch a špirálach pretínať horiace gule a dokonca reťaze. Takto sa uviedol hosť večera, Succuba Fire Show z Košíc. Publikum sa nemohlo odtrhnúť od predstavenia a napriek pokročilej hodine až do úplného záveru nikto neodchádzal.

„Toto je posledné predstavenie, aspoň čo sa týka Košíc. My ešte o týždeň vyrážame s delami a mušketami do Prahy, kde sa zúčastníme hromadnej rekonštrukcie Bitky na Bielej Hore. To však už bude skôr taký relax, zaslúžený oddych po sezóne,“ uviedol s očividnou úľavou Milan Madlenák. „V zime sa opäť budeme venovať Škole šermu a príprave nových scénok.“

Keďže po správnom filme nasledujú titulky, rozhodli sa chlapci a dievčatá z Via Cassa na záver Historického leta predstaviť na pódiu jednotlivo svojich viac než tridsať členov, len škoda, že nikomu nebolo vidieť do tváre (hoci sa fakíri snažili ostošesť). Nič to zato – členov Via Cassa si môžu Košičania, a nielen oni, pozrieť opäť o rok, napríklad už v máji na Dni mesta Košice 2007.

Juraj Korpa

Komentovať