Košice boli v tých časoch krásnym a pokojným miestom. Po uliciach sa naháňali deti, obchodníci vychvaľovali svoj tovar a pomedzi domy sa niesol spev žien…

Tak

nejako sa začína predstavenie s názvom O hrdinoch prachom zapadnutých. A o čom vlastne je? No predsa o hrdinoch. Takých, čo sa hrdinami stali popri popíjaní piva a vlastne o to ani nestáli. Všetko sa to začne príchodom cisárskych špiónov, ktorí zisťujú stav košického vojska. Ten je samozrejme žalostný, a tak špióni majú informácie, ktoré môžu zapríčiniť skazu celého mesta. Našťastie sa im do cesty pripletie prelietavý Helmuth so svojimi priateľmi a zhodou náhod špiónov odhalia. Tým neostáva nič iné, ako sa pokúsiť mesto vypáliť a v súlade s predpismi prehltnúť jed. Našťastie pre Košičanov zvolili opačný postup, a tak skončili otrávení na podlahe krčmy.

Toto všetko a ešte oveľa viac ste mali možnosť vidieť v poslednom vystúpení sezóny 2009 v rámci Košického historického leta. Po divadelnom vystúpeni plnom šermu nasledovala ohňová šou a sezóna sa nakoniec skončila v oblaku dymu zo slávnostnej salvy mušketierov a delostrelcov.

Spoločnosť Via Cassa vám všetkým divákom ďakuje za vernosť počas celej sezóny a jej členovia sa už nevedia dočkať tej ďalšej – sezóny 2010.

Foto: Jozef Veselý, Juraj Gembický ml.

Komentovať