Na nebi sa kopili mraky a hrozili každú chvíľu lejakom na divákov, ktorí sa prišli pozrieť na posledné vystúpenie sezóny divadelno šermiarskej skupiny Via Cassa v rámci projektu Košické historické leto 2008. Hrozili, hrozili, no napokon sa zľutovali a nechali celkom početnú skupinu verných divákov vychutnať si reprízu predstavenia z minulého roka s názvom Ohňom a mečom.

V diaľke zaškrípali kolesá povozu a k bráne mesta sa pomaly priblížila skupina potulných hercov. Opúšťali mesto, ktorému hrozila skaza v podobe krvilačnej armády. Stráž pri bráne bola však iného názoru, herci boli obvinení z krádeže a konflikt vyústil v potýčku so zbraňami v rukách. Situáciu nakoniec upokojil až veliteľ stráže. Ale za akú cenu? Jedna z herečiek musela prechod cez mestskú bránu zaplatiť vlastným telom.

Tento úvod navodil smutnú a ponurú atmosféru tridsaťročnej vojny. A bolo opäť na komediantoch, aby ľudí prinútili sa smiať a zabudnúť na hrôzy každodenného života. Pred divákmi ožil veselý príbeh o láske a intrigách, kde krásna Flaminia musela prekonať množstvo prekážok, kým spočinula v náručí milého Orazia. Poraziť pri tom musela intrigy zlého kapitána Matamorosa aj vlastného otca Pantalona. Napokon všetko dobre skončilo a za smiechu a potlesku divákov sa komedianti opäť pobrali na cestu. No nedostali sa ďaleko. Výstrely a zranení vojaci ich presvedčili, aby sa chopili zbraní a bránili sa útočiacim Švédom. Statočnou obranou mohli prekvapiť, no nie zvíťaziť. Napokon sa stalo nevyhnutné. Po Švédoch ostal len popol a ticho…

Tragikomickú scénu zakončila, ako inak, ohňová šou v podaní členov, externých členov a priateľov Via Cassa. Diváci tajili dych pri niektorých kúskoch dievčat a chlapcov, ktorí si tanec s ohňom očividne užívali. Ohnivé divadlo sa divákom veľmi pozdávalo, a keď celú akciu ukončila naša Bertička – „zhovorčivé delo“ – boli priam nadšení. Potlesk neutíchal a je jasné, že Ohňom a mečom sa stalo dôstojnou bodkou za celou sezónou.

Peter Madlenák

Komentovať