Pekný víkend (11. – 13. 8.) je za nami. Strávili sme ho v Rajhrade, kde nám bolo úplne super. Predpokladám , že nie všetci vedia, kde leží Rajhrad a čo sa tam naozaj stalo. Práve tým je venovaná táto malá pripomienka.

Začiatkom februára 1645 generál Torstenson vtrhol do Čiech, v bitke pri Jankove porazil cisársko-bavorské vojská a pritiahol až k hradbám Viedne. Tam sa mal spojiť s vojskom Juraja I. Rákociho, ktorý úspešne rozvíjal odkaz Bethlenovho povstania. Sedmohradské knieža váhalo a až pod vplyvom rokovaní s francúzskou delegáciou urýchlene pokračovalo vo vojenských prípravách. Torstenson a Rákoci mali spoločne postupovať v ďalšom boji, ale rozchádzali sa v predstavách o jeho vývoji. Zatiaľ čo švédsky vojvodca chcel spoločnými silami obsadiť Brno, Rákoci by bol uvítal švédsku pomoc na obsadenie Bratislavy. Kompromis, ku ktorému sa obaja uchýlili, nepriniesol úžitok ani jednému. Osemtisícové sily, ktoré poskytol Rákoci, pramálo pomohli Torstensonovi. Švédsky vojvodca neuspel blokádou Brna a nekonalo sa ani obliehanie Bratislavy. A práve vtedy sa Švédi obrátili k 10 kilometrov vzdialenému kláštoru v Rajhrade, ktorý strážila malá posádka cisárskych, aby ho vyplienili….

A keďže Česi sú od prírody tradicionalisti (na rozdiel od nás, Slovákov), pripomenuli si túto udalosť rekonštrukciou vyššie spomínaného obliehania kláštora. A len ten, kto v takej rekonštrukcii „bojoval“ alebo ju videl, vie, o čo prišiel a bude nám závidieť. Veď aj bolo čo…;o)

Komentovať