Štvrté podujatie Košického historického leta 2008 sa tentoraz nieslo vo vojenskom štýle. V úsmevnej podobe sme vám predstavili Košickú mestskú hotovosť v plnej paráde, s jej úspechmi, ale i neúspechmi, a to nielen na bojovom poli.

Úvod sobotného vystúpenia sa mohol pokojne začať aj takto:

Nad Aničkou sa blýska, hromy divo…….hromy síce divo nebili, zato oblohu ťažili sivé mračná a vytrvalý dážď nám celé poobedie bubnoval na stany. Tvrdohlavé počasie nám neumožnilo ani jeden ostrý nácvik scény a pri pohľade na prázdne miesto pre obecenstvo začínali byť skeptickí aj najväčší optimisti. Avšak naši skalní nesklamali a keď počet dáždnikov v publiku narástol, bolo nám jasné, že ich napriek nečasu nemôžeme sklamať.

Tak sme to teda napriek zvlhnutému pušnému prachu odpálili úvodnou čestnou salvou.

Nasledovala scénka s názvom Verbovačka, v ktorej si účinkujúci opäť nič nedarovali a kopance lietali jedna radosť. Jej dej plynulo prešiel do hlavného príbehu s názvom O hrdinskom pluku košickom, v ktorom sme vám predstavili jednotku Košickej mestskej hotovosti a ako to v nej asi približne mohlo (alebo žeby môže???) fungovať, počnúc už spomínaným verbovaním, výcvikom regrútov a životom v jednotke pokračujúc a končiac zbabelosťou či statočnosťou jej vojakov. Na záver sme vám ponúkli humorný pohľad na návrat vojaka späť domov a na neveru v scénke zvanej Zálety.

Po predstavení sa opäť raz rozhostila dobrá nálada ako v publiku, tak i medzi účinkujúcimi, z ktorých počas celého predstavenia sršala uvoľnenosť a hravosť, čo sa patrične prejavilo aj v improvizácii.

V mene Via Cassa si dovolím srdečne poďakovať ľudom, ktorí sa na nás prišli pozrieť a podporiť nás. Dúfam, že sme vás príjemne pobavili a spríjemnili vám pochmúrne sobotné popoludnie. ĎAKUJEME A TEŠÍME SA NA 20. SEPTEMBER A OHŇOM A MEČOM.

Ján „Burky“ Burkuš

Jeden komentár ku “O hrdinskom pluku košickom…”

  1. O hrdinskom pluku košickom • Spoločnosť Via Cassa - šermiarske a divadelné vystúpenia, historický šerm a divadlo

    […] predstavenie O hrdinskom pluku košickom, ktoré je reprízou úspešného vystúpenia z minulého roka. Okrem šermu, streľby či delostreľby sa vám pokúsime zábavnou formou ponúknuť pohľad na […]

Komentovať