Neboli by to naše Košice, ak by sme nedržali krok s celým svetom. Preto sa aj u nás, 15. mája, koná Noc múzeí. Ani tento rok nechýbali v múzeu postavy, stvárnené členmi spoločnosti Via Cassa.

Východoslovenské múzeum v Košiciach sídliace na Námestí Maratónu Mieru privítalo mnoho zvedavých návštevníkov, ktorí si našli cestu do múzea aj napriek vytrvalému dažďu. Či už triedy, páry alebo rodinky mali príležitosť zažiť o trošku nezvyčajnejšie múzeum ako obvykle.

Tri poschodia stálych expozícií, doplnené o rôzne aktivity pre najmenších návštevníkov, ale aj ukážky živého hmyzu, vysvetlenia ako je to vlastne s netopiermi, ukážky ručných prác, ale aj to ako to vyzeralo kedysi v lekárni u dobového fotografa a mohli ste sa nechať aj pohostiť pekne po slovensky. Chleba s masťou, soľou a cibuľou, lekvárom, koláčikmi a pre starších aj štamperlík slivovice. Ťažko bolo odolať.

Pomedzi to ste mohli stretnúť smrtku so svojimi pomocníkmi ako lovia svoje obete a čakajú na zraneného vojaka o ktorého sa ale vytrvalo starali sestričky. Modliaceho sa mnícha, čiernu, ale samozrejme aj bielu pani. Po chodbách sa prechádzala aj Bathoryčka a taktiež ste mohli stretnúť aj mešťanov z Košíc, nie žeby sa v múzeu nenachádzalo Košičanov dosť, no títo boli z 15. storočia. A samozrejme Albusa, slimáka, dokonale imitujúceho gumenú atrapu, veď meštianka by vám povedala.

Myslím, že som vám akciu popísal dostatočne, teraz nech prehovorí fotoreport. Ak ste tohto roku neprišli tak ste prišli o veľa. Budúci rok príďte, lebo 15. máj je v múzeu výnimočný.

Foto: Barbora Šullová, Marcel Pajtáš

2 komentáre ku “Noc múzeí”

  1. PaedDr. Uršula Ambrušová, PhD.

    Za Východoslovenské múzeum v Košiciach a za organizatorov tohtoročného podujatia s názvom Noc múzeí 2010 by som sa veľmi rada chcela poďakovať účinkujúcim členom spoločnosti Via Cassa za výbornú spoluprácu a za reálne stvárnenie svojich postáv. Ďalej by som ešte chcela tlmočiť slová mnohých návštevníkov, ktorým ste sa všetci veeeľmi páčili ! Osobne sa už dnes teším na ďalšiu spoločnú akciu. Zatiaľ Vám prajem veľa úspechov, dobrých nápadov a veľa nadšencov. S pozdravom PaedDr. Uršula Ambrušová, PhD.

  2. Kubo Rajnec

    Dakujeme, urcite sa zas radi objavime na akcii muzea :)

Komentovať