Po úspechu minuloročných manévrov sme sa rozhodli zorganizovať manévre vo Svinici aj tento rok. Ako to dopadlo, zistíte v reporte.

Hlavným ťažiskom bol samozrejme výcvik pešej jednotky so zameraním na kooperáciu pavéznikov, halapartníkov, pikanierov a strelcov. Stihli sme precvičiť veci ako obranu proti jazde či pechote, ale aj útok proti pechote (aj s podporou streľby), podaril sa nám aj trochu modernejší kontramarš, a teda sme boli schopní čeliť aj útoku odzadu v pôvodnej formácii. Vyskúšali sme mnoho ďalších vecí, počas tohto bádania sme odhalili aj tie, ktoré nebudú fungovať. Činnosti, ktoré sú využiteľné na bojisku, a teda aj na rekonštrukciách stredovekých bitiek, však jednoznačne prevládali.

Počas chvíľ voľna nám chlapci z košického Sigismundu predviedli trošku kunstu s dlhým mečom, čo si získalo veľa divákov a našli sa aj odvážlivci, ktorí si navliekli šermiarsku masku a vyskúšali si to proti nim.

Čo stoji tiež za spomenutie, je turnaj poriadaný hajtmanom Uhorskej zemskej hotovosti o fľašu medoviny, v ktorom sa stretlo 7 borcov, aby v kruhu zápasili medzi sebou. Videli sme urputne súboje, ktoré sa však niesli v znamení fair-play a boli povzbudzované veľkým publikom. Vyhrať mohol samozrejme len jeden, a preto sa víťazom a držiteľom medoviny stal Laco zo Starej Ľubovne, ktorému gratulujeme.

Pri nedávnom pobyte na akcii v Kuroviciach sme si priniesli so sebou poznatok o skvelej zábavnej hre zvanej Kubb, ktorú náš naučili kozáci napriek tomu, že ide pôvdne o hru zo Škandinávie. Po krátkej inštruktážnej ukážke si hra okamžité získala svojich priaznivcov a hrala sa skoro stále počas chvíľ voľna (dokonca aj za tmy pri svetle sviečky!). Hlavné je, že pri tejto hre sa nebavia len priami aktéri zápasu, ale aj okolo sediaci či postávajúci diváci, pretože hra prináša naozaj nečakané zvraty, ktoré dokážu zmeniť jej priebeh doslova jediným hodom.

Nesmiem zabudnúť spomenúť naše spoločné muzicírovanie, samozrejme tiež v čase voľných chvíľ, keď vznikali tie najroztodivnejšie melódie, ale občas sa nám prekvapivo podarilo nájsť aj súzvuk.

V nedeľu sa na pár hodín otvoril tábor pre obyvateľov Svinice, aby mohli nazrieť do života v stredoveku, ako vyzeral tábor, ale aj ako chutila dobová strava, o ktorú bol samozrejme veľký záujem, a tak sa dievčatá v kuchyni celkom zapotili. Nechýbalo samozrejme ani vystúpenie, a tak sme predviedli vývoj stredovekého vojenstva vo vtipnej forme a následne aj v tej vážnej, ako to asi naozaj vyzeralo. Chlapci zo Sigismundu ukázali čosi málo zo šermiarskeho kunstu a nechýbala ani malá bitka. Tá bola taká rýchla, že sme ju ukázali ešte raz, ale v spomalenom zábere, na zaver náš Ilegall Jazz Band Uhorskej zemskej hotovosti zahral jednu zo svojich pesničiek, vlastne jedinú svoju pesničku.

Počas celého pobytu fungovala vojenská poľná kuchyňa, ktorá kŕmila všetkých účastníkov manévrov výbornou stravou.

Na tejto príjemnej akcii sa zúčastnili príslušníci nasledujúcich skupín: Arwen z Nitry, Rád sv. Michala zo Starej Ľubovne, Sigismund z Košíc, individualisti z Michaloviec, Fortisu z Popradu, Žilinskej mestskej hotovosti a samozrejme organizátorská skupina Spoločnosť Via Cassa. Celkový počet účastníkov sa vyšplhal na 44 ľudí a 4 psov.

Prečítajte si tiež:

Ako bolo minulý rok:

http://www.viacassa.sk/akcie/manevre-uhorskej-zemskej-hotovosti

O kostolíku vo Svinici:

http://www.viacassa.sk/clanky/kostolik-vo-svinici

Foto: Barbora Šullová,  Barbora Šutáková, René Fabini, Danica Mlynáriková

4 komentáre ku “Manévre Uhorskej zemskej hotovosti – ako bolo?”

 1. patuš

  supéér bolo… :-) dufam ze to bude aj dalsi rok… :-)

 2. neluska

  Tak bolo starsne dobre:D:D… ako divaci sme sa starsne zabavali a dufam ze to bude aj na druhy rok :D….pozdravujem :D

 3. Milan Madlenák

  Aj u nas sa dufa, ze sa cosi podobne podari aj o rok…;)

 4. patuš

  No to som rada,lebo fakt bolo uzasne…. :-))

Komentovať