Prioritou členov Spoločnosti Via Cassa je 17. storočie a tridsaťročná vojna, a tak sme usúdili, že konečne nastal čas, aby sme venovali nejaký ten víkend aj manévrom s Košickým peším regimentom, jednotkou vytvorenou práve pre toto obdobie.

A vzhľadom k tomu, že už sme tam vďaka obzvlášť ústretovým ľuďom a až netradične výhodným podmienkam, zamierili sme si to i tentoraz do areálu kostolíka vo Svinici, kde v jeho areáli sme rozostavili dosiaľ najväčší vojenský tábor, aký tam kedy stál.

A v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi sme sa opäť pokúsili úroveň podujatia posunúť o čosi ďalej. A aj napriek tomu, že nám na nešťastie na poslednú chvíľu pár plánovaných aktivít nevyšlo a pre choroby sa na musterplac nedostavilo i pár príslušníkov mužstva, podstatná časť plánov naplnená bola. A hoci by sa dali vypisovať siahodlhé texty o presunoch materiálu i mužstva, o hodinách vojenského drilu, efektívnom držaní hliadok, večernom cvičení mužstva v boji holými rukami, pečenej kozľacine, takmer nekompromisnom dodržiavaní hodností, uplatňovaní vojenského práva či množstve večernej zábavy, nič z toho neurobím. Nezverejníme dokonca ani fotografie z Mortaigne regimentom pripravovanej kapitole o pikanierskom drile z ich de Gheyna naživo či výsledky tajnej porady dôstojníckeho zboru o prípravách na ťaženie do Českého kráľovstva.

Všetko podstatné sa zmestí do pár slov: „Užili sme si naozaj vydarený víkend v sedemnástom storočí.“

Na záver by sme sa radi poďakovali všetkým, ktorí k nám merali cestu a mali to srdce vydržať všetky naše výstrelky a akciu svojou účasťou povýšili na medzinárodnú (Mortaigne regiment z Brna, Sarus z Prešova, Sigismund z Košíc, Cisársky regiment z Mladé Vožice).

Foto: Barbora Šullová, Peter Madlenák, Juraj Gembický ml., Jakub Rajnec

Jeden komentár ku “Manévre košického pešieho regimentu”

  1. alistaire

    Něco jako Salzburg, Solnohrad…

Komentovať