Posledný augustový víkend sa niesol v duchu gotiky. V dedinke Likavka pri Ružomberku sa už tradične konali Likavské hradné slávnosti. Niekoľko desiatok metrov pod zrúcaninou Likavského hradu sa na rozľahlej lúke utáborilo niekoľko šermiarskych skupín, aby počas soboty predviedli divadlo, šerm či ohňovú šou.

Aj Spoločnosť Via Cassa mala pre divákov prichystanú reprízu úspešného predstavenia Do zbrane, mešťania! Hlavným bodom sobotného programu však mali byť dve rekonštrukcie dobýjania hradu z roku 1434. Halapartne, pavézy, píštaly, meče, kuše a sekery boli pripravené a my sme sa nevedeli dočkať chvíle, keď sa ukážeme v plnej poľnej a pôjdeme rozbiť nepriateľskú pechotu a z hradieb urobíme takzvanú „kůlničku na dříví“…:) Naše smelé plány však prekazilo počasie. V sobotu nadránom sa obloha zatiahla a celý deň lialo, lialo, lialo a lialo… no a občas ešte aj pršalo. Program slávností tak bol mierne okresaný na cvičné manévre Uhorskej zemskej hotovosti, ktoré si nenechalo ujsť zopár zapršiplášťovaných detí a ich vodeodolných rodičov. Naši vojaci sa potom presunuli na jedno z najobľúbenejších miest historického tábora – kuchyne, kde sa podávala chutná teplá strava a sušilo sa oblečenie. Večer, keď sa počasie trochu umúdrilo, pribudlo aj zopár návštevníkov, tí sa po západe slnka dočkali improvizovanej ohňovej šou.
Počas tohto víkendu sme teda nedostali možnosť ukázať sa v akcii v plnej bojovej sile, ale dokázali sme, že nás nezastaví ani chlad, vietor a dážď. Ako dôkaz prikladáme niekoľko záberov.

Foto: Roman Veselý, Barbora Šutáková

2 komentáre ku “Likavské hradné slávnosti 2009”

  1. maťo

    Hm no a to sa fakt nedalo presunúť na nedeľu, aj keď možno s možno trošku okresanejším programom, keď už od pondelka predpovede hlásili na sobotu na celom Slovensku lejak?

  2. Milan Madlenák

    To uz my neriesime. My sme tam boli len ako ucinkujuci, nie ako organizatori…

Komentovať