Historický šerm už niekoľko desiatok rokov zaujíma miesto v našej spoločnosti a rovnako ako aj mnohé ďalšie voľnočasové aktivity, aj on sa neustále mení, vyvíja a transformuje, pričom čoraz častejšie majú na tento vývoj vplyv názory, predstavy a „nové“ prúdy spoza hraníc našej krajiny. Historický šerm sa tak pomaly začína zbavovať nálepky „ľudovej zábavy“ a podstatne hlbší zmysel získava samotná história…

Vďaka dostupnosti nových informácií sa aj samotný termín historický šerm začína pomaly stávať neaktuálnym a príliš všeobecným a do povedomia sa čoraz viac začínajú dostávať termíny nové, špecifickejšie. A tak aj u nás sa podľa zamerania jednotlivých spolkov a spoločností začínajú udomácňovať pojmy ako kunst, oživená história, experimentálna archeológia či re-enactment, ktorých jednoznačným a nesporným prínosom nielen pre komunitu „historických šermiarov“ je postupné zvyšovanie úrovne jednotlivých spolkov v závislosti na svojej špecializácii, priamym dôsledkom čoho je, že „historický šermiar“ sa tak z ľudového zabávača začína pomaly profilovať do podoby odborníka v danej problematike, resp. človeka, ktorý pre svoje hobby poznatky odborníkov vyhľadáva a vyžaduje.

Tento vývoj je však pomalý a pozvoľný, a tak pravdepodobne potrvá ešte dlho, kým sa „historický šerm“, resp. jeho vývojové vetvy stanú rovnocennými partnermi „teoretickej histórie“. V porovnaní s ňou však majú všetky vetvy historického šermu tú výhodu, že podstatnú časť poznatkov si môžu vyskúšať priamo v praxi počas akcií, ktoré im túto možnosť poskytujú – dobové tábory, rekonštrukcie historických bitiek, rytierske turnaje, lovecké kratochvíle či iba uzavreté, tematicky ladené stretnutia pre ľudí, ktorí sa tomuto hobby venujú. Závery a skúsenosti nadobudnuté počas týchto podujatí sú potom nielen šírené ďalej medzi ostatných členov komunity, ale často aj prezentované pred odbornou či menej odbornou verejnosťou, ktorá tak dostáva zaujímavú a atraktívnu možnosť nahliadnuť do „zákulisia“ týchto spolkov, vďaka čomu sú potom aj organizované akcie, na ktorých sú divákmi, chápané a vnímané inak a takýto návštevník sa stáva do určitej miery programom nielen zabávaný, ale i vzdelávaný.

Cieľom workshopu Košice v obraze doby je v závislosti na vyššie napísanom práve podeliť sa o naše nadobudnuté vedomosti a znalosti a priblížiť tak nielen našim kolegom a kamarátom z „fachu“, ale i širokej verejnosti mesto Košice počas prvej polovice 17. storočia, keď v Európe zúril konflikt nazvaný tridsaťročná vojna a naše územie sa zmietalo vo víre stavovských povstaní – mali by sme spoločne nahliadnuť na historické pozadie stavovských povstaní, na dominantné osobnosti týchto zápasov o moc, na Košice ako sídelné mesto a oporný strategický bod sedmohradských kniežat, na stratégiu a taktiky vojenských veľmocí tohto obdobia, na používanú výzbroj, pričom za zmienku nepochybne stojí ukážka dochovaných originálov zbraní z depozitu VSM, pripravená je tiež prednáška o odievaní na našom území spojená s ukážkami replík týchto odevov pochádzajúcich z našej dielne. Pomyselným zlatým klincom workshopu by mali byť praktické ukážky výcviku a vojenského drilu nielen v úlohe jednotlivca, ale i celého regimentu podľa manuálu vychádzajúceho zo skutočných historických vojenských učebníc. Celým workshopom vás budú sprevádzať okrem mladých košických historikov aj nadšenci z kruhov oživenej histórie, jedni z najlepších vo svojich „odboroch“.

Veríme, že vás tento krátky úvod zaujal natoľko, aby sme dostali možnosť sa s vami stretnúť.

Dátum a čas: 10. apríl 2010 od 12:00
Miesto: v priestoroch Kulturparku, Kukučínova 2, 040 01 Košice
Dĺžka jednotlivých prednášok je cca 45 minút.

Účasť na workshope je ZDARMA.

Tešíme sa na vás.

Program workshopu

 1. Úvod do problematiky stavovských povstaní (cca 12:00 – 12:45)
  Prednášajúci: Mgr. Martin Jarinkovič, Mgr. Juraj Gembický, Roman Furajtár, Marián Kapinos
 2. Od píky k muškete – vývoj vojenství od konce 16. století do první půle 17. století (cca 13:50 – 14:35)
  Prednášajúci: Ing. Tomáš Andrlík
 3. Odievanie v 17. storočí na našom území (cca 16:00-16:45)
  Prednášajúci: Bc. Peter Madlenák
 4. Novoveké opevnenie Košíc (cca 18:50 – 19:30)
  Prednášajúca: PhDr. Marcela Ďurišová
 5. Praktické ukážky a cvičenia vojenského drilu (medzi prednáškami)
  Prednášajúci: Príslušníci Košickej mestskej hotovosti, regimentu Spoločnosti Via Cassa

2 komentáre ku “Košice v obraze doby”

 1. marylka

  Zdravim, musim sa priznat, ze ma sice zaujali vsetky prednasky vramci wokrshopu, ale najviac asi ten posledny bod :) V zatvorkach je, ze to bude medzi prednaskami. Ale chcem sa spytat, ci aj na konci, po tej pol8, bude nejaka ta ukazka :) Dakujem.

 2. Milan Madlenák

  Marylka: S tymi ukazkami je to riesene tak, ze budu vyplnat prestavky medzi prednaskami, aby sme z tolkeho kecania uplne nezblbli. Nasi poddostojnici budu teda viest vsetkych zaujemcov o tieto prakticke veci, medzi ktorymi budu napriklad aj nasi novacikovia, medzi jednotlivymi prednaskami podla toho, ako bezne zaskolujeme nasich ludi na postoch pikanier ci musketier, podla poctov zaujemcov a hlavne zbrani, ktore vieme zapozicat. Cely tento proces vlastne bude smerovat k tomu, aby po tomto rychlokurze sme dokazali po poslednej prednaske v priestore kulturparku dokazali postavit takmer funkcny regiment podla manualu Umeni valky, na co bude dohliadat tiez jeho autor, Tomas Andrlik, jeden z prednasajucich.

Komentovať