Historický šerm už niekoľko desiatok rokov zaujíma miesto v našej spoločnosti a rovnako ako aj mnohé ďalšie voľnočasové aktivity, aj on sa neustále mení, vyvíja a transformuje, pričom čoraz častejšie majú na tento vývoj vplyv názory, predstavy a „nové“ prúdy spoza hraníc našej krajiny. Historický šerm sa tak pomaly začína zbavovať nálepky „ľudovej zábavy“ a podstatne hlbší zmysel získava samotná história…
Vďaka dostupnosti nových informácií sa aj samotný termín historický šerm začína pomaly stávať neaktuálnym a príliš všeobecným a do povedomia sa čoraz viac začínajú dostávať termíny nové, špecifickejšie. A tak aj u nás sa podľa zamerania jednotlivých spolkov a spoločností začínajú udomácňovať pojmy ako kunst, oživená história, experimentálna archeológia či re-enactment, ktorých jednoznačným a nesporným prínosom nielen pre komunitu „historických šermiarov“ je postupné zvyšovanie úrovne jednotlivých spolkov v závislosti na svojej špecializácii, priamym dôsledkom čoho je, že „historický šermiar“ sa tak z ľudového zabávača začína pomaly profilovať do podoby odborníka v danej problematike, resp. človeka, ktorý pre svoje hobby poznatky odborníkov vyhľadáva a vyžaduje.
Tento vývoj je však pomalý a pozvoľný, a tak pravdepodobne potrvá ešte dlho, kým sa „historický šerm“, resp. jeho vývojové vetvy stanú rovnocennými partnermi „teoretickej histórie“. V porovnaní s ňou však majú všetky vetvy historického šermu tú výhodu, že podstatnú časť poznatkov si môžu vyskúšať priamo v praxi počas akcií, ktoré im túto možnosť poskytujú – dobové tábory, rekonštrukcie historických bitiek, rytierske turnaje, lovecké kratochvíle či iba uzavreté, tematicky ladené stretnutia pre ľudí, ktorí sa tomuto hobby venujú. Závery a skúsenosti nadobudnuté počas týchto podujatí sú potom nielen šírené ďalej medzi ostatných členov komunity, ale často aj prezentované pred odbornou či menej odbornou verejnosťou, ktorá tak dostáva zaujímavú a atraktívnu možnosť nahliadnuť do „zákulisia“ týchto spolkov, vďaka čomu sú potom aj organizované akcie, na ktorých sú divákmi, chápané a vnímané inak a takýto návštevník sa stáva do určitej miery programom nielen zabávaný, ale i vzdelávaný.
Cieľom workshopu Košice v obraze doby je v závislosti na vyššie napísanom práve podeliť sa o naše nadobudnuté vedomosti a znalosti a priblížiť tak nielen našim kolegom a kamarátom z „fachu“, ale i širokej verejnosti mesto Košice počas prvej polovice 17. storočia, keď v Európe zúril konflikt nazvaný tridsaťročná vojna a naše územie sa zmietalo vo víre stavovských povstaní – mali by sme spoločne nahliadnuť na historické pozadie stavovských povstaní, na dominantné osobnosti týchto zápasov o moc, na Košice ako sídelné mesto a oporný strategický bod sedmohradských kniežat, na stratégiu a taktiky vojenských veľmocí tohto obdobia, na používanú výzbroj, pričom za zmienku nepochybne stojí ukážka dochovaných originálov zbraní z depozitu VSM, pripravená je tiež prednáška o odievaní na našom území spojená s ukážkami replík týchto odevov pochádzajúcich z našej dielne. Pomyselným zlatým klincom workshopu by mali byť praktické ukážky výcviku a vojenského drilu nielen v úlohe jednotlivca, ale i celého regimentu podľa manuálu vychádzajúceho zo skutočných historických vojenských učebníc. Celým workshopom vás budú sprevádzať okrem mladých košických historikov aj nadšenci z kruhov oživenej histórie, jedni z najlepších vo svojich „odboroch“.
Veríme, že vás tento krátky úvod zaujal natoľko, aby sme dostali možnosť sa s vami stretnúť.
Dátum a čas: 10. apríl 2010 od 12:00
Miesto: v priestoroch Kulturparku, Kukučínova 2, 040 01 Košice
Dĺžka jednotlivých prednášok je cca 45 minút.Účasť na workshope je ZDARMA.
Tešíme sa na vás.
Program workshopu
- Úvod do problematiky stavovských povstaní (cca 12:00 – 12:45)
Prednášajúci: Mgr. Martin Jarinkovič, Mgr. Juraj Gembický, Roman Furajtár, Marián Kapinos - Od píky k muškete – vývoj vojenství od konce 16. století do první půle 17. století (cca 13:50 – 14:35)
Prednášajúci: Ing. Tomáš Andrlík - Odievanie v 17. storočí na našom území (cca 16:00-16:45)
Prednášajúci: Bc. Peter Madlenák - Novoveké opevnenie Košíc (cca 18:50 – 19:30)
Prednášajúca: PhDr. Marcela Ďurišová - Praktické ukážky a cvičenia vojenského drilu (medzi prednáškami)
Prednášajúci: Príslušníci Košickej mestskej hotovosti, regimentu Spoločnosti Via Cassa
2 komentáre ku “Košice v obraze doby”
marylka
Zdravim, musim sa priznat, ze ma sice zaujali vsetky prednasky vramci wokrshopu, ale najviac asi ten posledny bod :) V zatvorkach je, ze to bude medzi prednaskami. Ale chcem sa spytat, ci aj na konci, po tej pol8, bude nejaka ta ukazka :) Dakujem.
Milan Madlenák
Marylka: S tymi ukazkami je to riesene tak, ze budu vyplnat prestavky medzi prednaskami, aby sme z tolkeho kecania uplne nezblbli. Nasi poddostojnici budu teda viest vsetkych zaujemcov o tieto prakticke veci, medzi ktorymi budu napriklad aj nasi novacikovia, medzi jednotlivymi prednaskami podla toho, ako bezne zaskolujeme nasich ludi na postoch pikanier ci musketier, podla poctov zaujemcov a hlavne zbrani, ktore vieme zapozicat. Cely tento proces vlastne bude smerovat k tomu, aby po tomto rychlokurze sme dokazali po poslednej prednaske v priestore kulturparku dokazali postavit takmer funkcny regiment podla manualu Umeni valky, na co bude dohliadat tiez jeho autor, Tomas Andrlik, jeden z prednasajucich.