Ak ste si ohľadom našich jednotiek niečim niestý, snáď tu nájdete odpovede na vaše otázky. Ak by sa tak nestalo, neváhajte nás kontaktovať.

Nie som z Košíc, vadí to veľmi, ak mám skutočný záujem pôsobiť v niektorej z vašich jednotiek?

Nevadí. Tieto jednotky pôsobia síce predovšetkým v Košiciach a okolí, ale vďaka aktívnej spolupráci s inými skupinami na Slovensku i v zahraničí sa zúčastňujú mnohých akcií, niektorá sa možno koná v blízkosti vášho bydliska.

Som členom nemenovanej skupiny historického šermu, je to problém?

Nie je. Jednotky síce vznikli pod hlavičkou Via Cassa, ale ich hlavnou úlohou je zvyšovanie úrovne historických bitiek na Slovensku a predvádzanie historicky čo najvernejších ukážok vojenskej taktiky a vecí s tým súvisiacich, o čo by malo ísť predsa všetkým šermiarskym skupinám. Účasť a spolupráca s jednotkami je dobrovoľná, priority skupiny rešpektujeme.

Nie som si istý, či na to mám, či by ma to vôbec bavilo, preto nie som na začiatku ochotný do výstroja investovať. Je to problém?

Ani moc nie. Príslušníci jednotiek si pravidelne vynovujú „šatník“ i výstroj, takže sa nazbierala celkom slušná kopa „eráru“, ktorú je možné čas od času zapožičať.

Aké musím spĺňať podmienky, aby som mohol v jednotke pôsobiť?

Každá z jednotiek má iné pravidlá, ktoré vyplývajú z ich odlišného zamerania. Najdôležitejším faktorom je skutočný záujem, chuť pracovať na zvyšovaní úrovne seba i jednotky, základné vybavenie podľa nariadenia velenia jednotky, absolvovanie aspoň „základného výcviku“ na zvolenej pozícii.

Čo znamená základné vybavenie?

To je rôzne podľa typu jednotky, napríklad sudličník z roty Jána Jiskru z Brandýsa bude mať iné nároky na vybavenie ako pikanier mestskej hotovosti. O tom vám určite radi napíšu viac kontaktné osoby uvedené v popise príslušnej jednotky.

Mám honosný kostým na patričné obdobie, preto by som chcel zastávať post veliteľa v jednotke.

No, takto to asi nepôjde, preferujeme riadny vojenský postup – od vojaka po generála. Samozrejme, ak so sebou dokážete pritiahnuť dostatočné množstvo vystrojených ľudí ochotných podriadiť sa centrálnemu veleniu, je tu šanca, že im budete veliť práve vy.

Neviem šermovať, neviem strieľať, poradová príprava mi absolútne nič nehovorí. Kde sa to dá naučiť?

V podstate nemusíte vedieť nič, všetko sa dá počas našich nárazových „školení“ naučiť u nás. Samozrejme, aj my sa stále učíme a objavujeme nové veci, takže si môžeme pomôcť navzájom.

Dá sa u vás aj naučiť šermovať?

Dá sa, samozrejme, veď sme skupina historického šermu. Ale na túto tému viac v Škole šermu. Pokiaľ však nemáte záujem o šerm kordom, ktorý sa u nás vyučuje, radi vám odporučíme naše spriatelené skupiny.

Môžu k vám do jednotky nastupovať aj dievčatá či ženy?

Ale jasnéééé, mužská časť sa len a len poteší. Ženy totiž prijímame ako markytánky, ktoré sa o vojakov v tábore či poli starajú, pôsobia v poľnej kuchyni alebo opatrujú zranených, opravujú odevy, starajú sa o deti či robia oči na divákov. V prípade roty Jána Jiskry absolvujú aj vojenský výcvik na pozícii sudličníka či strelca, v prípade stavu núdze sa dokonca zapájajú do boja, ale vždy a stále len ako ženy. Ženy–bojovníkov, to ozaj radšej nie, prepáčte.
PS: Vzťahy v jednotke zakázané nemáme….;o)

Mám 40 (15) rokov, som na to asi príliš starý (mladý), hm?

Vek nie je prekážkou, dôležité je byť mladý duchom, mať zmysel pre humor a vedieť si zachovať nadhľad za každej situácie. Pre každého sa miesto nájde, všetko je vecou dohody a zdravého úsudku.