A slávnostným výstrelom zahájili sme sezónu!

Teda, presnejšie by bolo podľa všetkého povedať, že sme zahájili sezónu kopou výstrelov. Hoci, ani to nie je celkom presné, keďže sa zdá, že ta predošlá akoby sa ani neskončila. Ako inak by sme mohli nazvať stav, keď sme na jeseň opúšťali Mikulov po jesenných ostrých streľbách, aby sme sa tam na jar zase vrátili, dokonca v o čosi väčšom pocte? To, že sme jesenné víťazstvo neobhájili, je síce málinko nepríjemné, ale povedzme si na rovinu, na Alistaira z Mortaigne regimentu sme tentoraz skutočné nemali. Na druhej strane, možnosť ostrej streľby z dutnákových zbraní v takom rozsahu, ako to ponuka pravé tato mala pozvánkova akcia, nie je vôbec bežná. A aj vďaka tomu sme zase raz o čosi lepšie pochopili systém paľby mušketierov 17. storočia.

A to všetko v pohodovej a uvoľnenej atmosfére, pri dobrom jedle, lahodnom moku, v príjemnej spoločnosti. Ako jeden z naj bonusov tohto podujatia hodnotím návštevu zámku v Mikulove, kde expozícia síce nie je žiadny zázrak, ale vystavené pohrebné odevy Dietrichsteinovcov poskytujú úžasný pohľad na niektoré detaily odevného „priemyslu“, ktoré sa len tak hocikde naživo vidieť nedajú.

Na zaver by som si dovolil vysloviť len taký súkromný postreh: organizácia a účasť na takýchto menších uzavretých podujatiach ako Mikulov, Kurovice či naša Svinica ma nielen svoje čaro, ale aj prakticky význam, keďže pravé počas týchto podujatí je čas prebrať či skúsiť si aj veci, na ktoré počas „veľkých“ akcii zvyčajne nie je čas. A sú to pravé tieto veci, maličkosti a detaily, ktoré nám dávajú možnosť pochopiť tie momenty „našej“ doby, ktoré nie sú na prvý pohľad zrejme.

Foto: Barbora Šullová

6 komentárov ku “Druhé Mikulovské střelecké manévry”

 1. Alistaire

  Za povšimnutí na posledním snímku stojí „Košická mušketa“, která alespoň prostřelila díru do výherního terče, když už neumožnila svým majitelům postavit se na pomyslné stupně vítězů :)

 2. Milan Madlenak

  Alistaire zabudol dodat, ze strelec jeho kvalit nazorne predviedol, ze to zmakne trafit aj s takym suntom….:D

  Gratulujem k vitazstvu…;)

 3. deCarabas

  Alistaire: No vidis, ja som skoncil treti a ako naschval som nestrielal s Kosickou musketou, ale pozicanou od Hurvinka :D:D

 4. Alistaire

  „Alistaire zabudol dodat, ze strelec jeho kvalit nazorne predviedol, ze to zmakne trafit aj s takym suntom….:D “

  Já se nechlubím, není to hezký :)
  Nicméně máš 100% pravdu :) :D

 5. Hurvínek

  Jen bych rád podotknul že první 3 místa byli z mojí muškety:)

 6. Milan Madlenák

  Ach, Hurvinku, Hurvinku…. Az nam ukazes aspon co len jeden-jediny zasah terca z tvojej muskety, uverime tomu…:D

Komentovať