Členovia Spoločnosti Via Cassa sa predstavili po boku spriatelenej skupiny Berezun z Brezna v spoločnom programe s nazvom Ako Matiáša Vlčka súdili, obyvateľom Brezna tiež ukázali život vo vojenskom tábore z čias tridsaťročnej vojny a vo večernom galaprograme sa predstavili so svojou ohňovou šou.

Spoločnosť Via Cassa sa zúčastnila ako hosťujúca skupina osláv Dní mesta Brezna, aby sme podporili snahu domácej skupiny Berezun zatraktívniť tohtoročné oslavy.

Už od rána Via Cassa spoločne so skupinou Berezun predvádzala v priestoroch múzea dobový život, obveseľovala divákov scénkami a súbojmi a s radosťou pózovala náhodným fotografom, ignorujúc nie práve najlepšie počasie.

V poobedňajších hodinách sme pomohli priateľom z Berezunu zrealizovať kultúrne vyžitie, totiž popravu. Popraveným nebol nik iný, ako Matiáš Vlčko, odsúdený za vraždu svojho krajana Hrkala, zradca, ktorý vodil kurucov do mesta. Porota, zložená z členov Via Cassa sa chopila svojej úlohy veľmi zodpovedne a po formálnom vypočúvaní prišiel očakávaný trest ? Vlčko bude popravený obesením! Aby sa však nepovedalo, že sme psi, zmiernili sme mu trest na rýchle sťatie hlavy. Vlčko ani nestihol poďakovať a už sa jeho hlava gúľala medzi ľudí a milo sa usmievala.

Vo večernom programe sa obe skupiny predviedli so svojím šermiarskym umením, Berezun predviedol niekoľko drsných duelov z obdobia stredoveku, Via Cassa stavila na eleganciu barokového šermu. Záverečné vystúpenie patrilo nášmu fakírovi Al Rashídovi, ktorému sekundovala orientálna tanečnica Zahrah. Ich vystúpenie plné ohňa bolo odmenené bohatým potleskom a tým sa pre nás aj Berezun pracovná doba skončila.

Pekný deň sme zakončili pekným večerom, ktorý bol plný zábavy a veselosti, pričom nám nad hlavami dunel ohňostroj, ukončujúci oficiálne oslavy.

Peter Madlenák

Komentovať