8. novembra 1620 došlo neďaleko Prahy k bitke, ktorá je jednou z najznámejších udalostí českých dejín, udalosti považovanej všeobecne za národnú tragédiu, ktorej priamym následkom bolo storočné podrobenie českého národa nadvládou cudzej dynastie. A našim západným susedom slúži ku cti, že si túto udalosť pripomínajú rekonštrukciou tejto bitky, na časti územia, kde bitka skutočne prebiehala.

Po ročnej odmlke sme sa na tieto miesta vrátili aj my, kde sme spolu s členmi Mortaigne regimentu z Brna plnili bojové úlohy Kaplířovho pluku na podujatí, ktorého sa okrem účinkujúcich z Českej republiky a Slovenska zúčastnili aj vojaci z Nemecka či Anglicka. A ako to už býva u našej Košickej mestskej hotovosti zvykom, nezaváhali sme ani chvíľu a na obrovské prekvapenie všetkých divákov sme padli do jedného! Na našu obranu uvedieme len toľko, že občas nepustí nielen scenár, ale ani historické fakty…;o)

V každom prípade, tohtoročná Biela hora nám dala naozaj veľa a určite sa na ňu ešte radi niekedy vrátime. S tou nedávno skončenou sa lúčime bojovým heslom Kaplířovho pluku: „Za krále a království!“

Jeden komentár ku “Bitka na Bielej hore”

  1. Budmer

    Dobrý deň, prajem. To heslo na konci Vášho článku je pekné, ale vojaci na Bielej Hore predsa bojovali za žold, a kvôli tomu že ho nemali dosť, sa rozutekali po prvom bojovom prieskume Rakušákov.

Komentovať