Tridsiatkovú časť sezóny 2010 sme už, dá sa povedať, že tradične, ukončili účasťou na rekonštrukcii jednej z historicky najvýznamnejších bitiek. Už z nadpisu je jasne vidieť, o akú bitku šlo. A ako už máme rokmi praxe vyskúšané, opätovne sme spojili sily s našimi kamarátmi spoza rieky Moravy.

V porovnaní s predošlými ročníkmi sa zmenilo len naše postavenie na strane českých stavov, tentoraz sme zaujali postavenie v strede zostavy, ktorá sa opäť pokúsila odolať útoku cisárskej armády. A na obrovské prekvapenie, z nejakých nám absolútne neznámych príčin, sme zase raz nedokázali vybojovať víťazstvo. Jeden by skoro povedal, že už to je otrava, skončiť zase pod drnom a zaliaty krvou zospodu ovoniavať fialky. Avšak zdanie klame, nás baviť umiera, no a pretože si vážime aj českých divákov, podľa našej zásady, že „mŕtvoly oživujú bojisko“ sme sa tento rok obzvlášť prekonávali.

Avšak nielen bojmi je človek živý, a tak sa tento ročník bielohorskej bitky niesol aj v znamení experimentu, ktorého cieľom bolo pokúsiť sa zostaviť čo najväčší tridsiatkový regiment z iniciatívy Mortaigne regimentu. Skromne uvediem, že prvý podobný experiment sa konal začiatkom mája tohto roku v Košiciach počas podujatia Košice 1644, keď v regimente pochodovalo 91 vojakov. Avšak bratia Česi nám to pekne „natreli“ a vďaka širokej členskej základni sa im podarilo do regimentu dostať 162 vojakov! My im k tomuto počinu samozrejme gratulujeme a veríme, že jedného dňa sa nám toto číslo podarí prekonať (keďže na to potrebujeme veľa peňazí, každý čitateľ tohto článku je povinný prispieť sumou 10 eur na účet Spoločnosti Via Cassa…Wink).

A vôbec, prečo sa zbytočne rozpisovať, keď môže prehovoriť bohatá fotogaleria? Nech sa páči, dívajte sa.

Foto: Barbora Šullová, Roman Veselý

Jeden komentár ku “Bitka na Bielej hore”

  1. Alistaire

    Počty z BH v Košicích nejen naplníme, ale i přeplníme! jednou… určitě… to chci…

Komentovať