V Humennom sme vystupovali vo vojenskom sprievode mestom spolu so skupinou Vikomt zo Sniny pri 695. výročí prvej písomnej zmienky o meste. Ja som došla v sobotu,  ale ostatní tam boli už aj v piatok.

Sobota však bola určite zaujímavejšia. Ako každé ráno sa urobili raňajky a pobrali sme sa chystať na generálku vojenského sprievodu a ukážky bojových formácií. Pred táborom bola neveľká čistina a tak sme sa zoradili a pripravili na pochod. Ja som bola bubeníčkou a spolu s Dandym sme vykročili v rovnakom rytme pasujúcom k hrkaniu zbraní. Ľudia boli prekvapení, pretože z ich obyčajnej prechádzky po parku sa stalo nesmierne zaujímavé predstavenie roty. Boli prekvapení, keď okolo nich len tak prešla rota plná ozbrojených mužov. Ukázali sme im rôzne formácie, streľbu z muškiet a taktiež snahu oboznámiť ich bližšie s minulosťou. Po tejto  neohlásenej ukážke boli ľudia v strehu, ale my sme sa išli najesť do neďalekého tábora. Hoc si fakt nepamätám čo bolo na obed, myslím že mi to chutilo. Keď sme si oddýchli znova nastali dlhé prípravy na pochod mestom.

Vyšli sme von z tábora znova nastúpení. A vybrali sme sa postaviť pod mohutnú bránu s dvoma majestátnymi levmi. Boli ako my, pripravení vyraziť,  ale pokojní ako lesná tôň. A tak, keď nám kapitán prikázal vyraziť, zabubnovali sme a pomaly vyrazili vpred. Pomalý postup nám nevadil a za hluku vytvoreného hrkotom zbraní, brnenia, ľudí ale aj neďalekých hier to nebolo až také nepríjemné. Po zastavení pochodu všetci čakali na primátorku mesta. Keď prišla, tak sme na jej počesť zabubnovali a chalani vystrelili z muškiet. Potom sme čakali pokiaľ primátorka dôjde ku kaštieľu (múzeu) a my znova môžeme pokračovať. Udialo sa tam dobre spracované divadlo vďaka Romanovi Sorgerovi a pomocníkov z miestneho divadelného združenia a taktiež folklórny súbor. V tomto divadle vyjadrili úctu a dôveru v úsudok mocnosti v Humennom. Svoju úlohu tam zohrali aj naši chalani z Via Cassa  v podobe zbrojnošov primátorky. A potom sme sa vrátili späť do tábora aj s ďalšími návštevníkmi zaujatými našim predstavením.

Po predstavení som sa šla pozrieť na skanzen. Bol priamo nad parkom. V tomto skanzene a pri tejto príležitosti bolo vidieť um slovenského ducha. Mnohí z našich o tom ani nevedeli, ale mali to vidieť . Humenné bolo veľmi pohostinné a krásne.

A ako vždy sme museli pobaliť a ísť v nedeľu domov. Hoc to nevidno, tieto oslavy sa niesli v duchu slovanských tradícií a života našich predkov. A ako vždy dúfam, že sa vám môj príspevok páčil.

A prišiel veselice a zábavy čas. Čas dožinkový,

 ale aj čas trestu tým, čo falošné toliare razili.

Súd spravodlivý čaká ich a ortieľ Terézia Drugetová určí im ….

POPRAVA? MILOSŤ? Kto ich obháji …

Jeden komentár ku “695. výročie prvej písomnej zmienky o meste Humenné”

  1. Milan Madlenak

    To myslite vazne? Po prvom podobnom prispevku som sa sice divil, ze je mozne cosi take vypustit na verejnost, ale po druhom uz si dovolim upozornit, ze tato infantilna zalezitost ziacky 6. triedy ZS, navyse s biednou znalostou slovenskej gramatiky, vam robi viac skody ako osohu. To nemate nikoho, kto by tento paskvil aspon po gramatickej stranke skorigoval? Ak nemate nikoho na report z akcie, tak radsej nepiste ziadny ako tento, ved to je ciste zlo a vysmech vsetkym poriadnym clankom na tejto stranke. A ze tych tu nie je malo.

    Dakujem za pochopenie.

Komentovať